Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 14:45
 
Yargıtay, hızı 110 çıkan sanığın cezasının artırılmasını istedi
ASAYİŞ Haberi
Yargıtay, hızı 110 çıkan sanığın cezasının artırılmasını istedi

Kaza, 30 Aralık 2013ʹte Erzurum- Erzincan karayolunun Aziziye ilçesi yakınında meydana geldi. Kavaklıdere, Kumluyazı, Özbilen ve Kahramanlar köylerinden aldığı çoğu öğrenci olan yolcuları, Aziziyeʹye götüren Recep Demir (52) yönetimindeki 25 S 0471 plakalı okul minibüsü, iddiaya göre, kuzey çevreyoluna kontrolsüz çıktı.

 

Minibüs, Erzincan yönünden Erzurumʹa doğru gelen Rahim Turgut (53) yönetimindeki 25 RA 088 plakalı otomobil ile çapıştı. Kazada, minibüste bulunan köylülerden Abdullah Doğan (61) yaşamını yitirdi, çoğu öğrenci toplam 32 kişi yaralandı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, servis minibüsünde bulunan 29 kişi Recep Demirʹden şikayetçi olmadı.

 

İKİ ŞOFÖR DE KUSURLU BULUNDU

 

Şoförler Rahmi Turgut ile Recep Demir hakkında Erzurum 1ʹnci Ağır Ceza Mahkemesiʹnde ʹtaksirle ölüme ve yaralamaya neden olmaʹ suçlarından dava açıldı. Kaza tespit tutanağında; sürücü Recep Demirʹin kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymadığı, Rahmi Turgutʹun ise kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmadığı tespit edilerek kusurlu bulundu. Olay yeri inceleme raporunda ise, Rahmi Turgutʹun hız göstergesinin 110 kilometre olduğu, Ilıca kavşak yaklaşımında kısa aralıklarla 90, 70 kavşağa yakın 50 yazılı azami hız tabelalarının olduğu, kavşağa yakın noktada da 2 adet ʹdurʹ levhasının bulunduğuna dikkat çekildi.

 

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporlarında da Recep Demirʹin asli kusurlu, Rahmi Turgutʹun ise tali kusurlu olduğuna vurgu yapıldı.

 

HAPİS CEZALARI PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

 

Erzurum 1ʹnci Ağır Ceza Mahkemesiʹnde 9 Nisan 2015 günü görülen karar duruşmasında, Rahmi Turgut, taksirle Abdullah Doğanʹın ölümüne Recep Demirʹin yaralanmasına sebebiyet vermekten 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası 18 bin 875 TL adli para cezasına çevrildi ve 20 eşit taksit halinde tahsili kararlaştırıldı. Mahkeme, Recep Demirʹi ise Abdullah Doğanʹın ölümüne Rahmi Turgut ile otomobilde bulunan Lütfullah Şişmanʹın yaralanmasına neden olduğu için asli kusurlu olması nedeniyle 5 yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet, 5 yıllık hapis cezasını 45 bin 625 TL adli para cezasına dönüştürdü ve 24 eşit taksit halinde tahsili uygun buldu. Recep Demirʹin E sınıfı sürücü belgesine 2 yıl süreyle el konuldu. 

 

Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 12ʹnci Ceza Dairesiʹnde yeniden incelendi. Yargıtay, Rahmi Turgut idaresindeki aracın seyir yönünde 100ʹer metre arayla 90, 70 ve 50 hız tahdidi levhalarının mevcut olduğu, olay yeri inceleme raporu formunda sanığın idaresindeki otomobilin hız göstergesinin 110 km/s gösterdiğinin tespit edildiği hatırlatıldı. 50 km/saat hız sınırı uygulaması olan yolda, Rahmi Turgutʹun idaresindeki otomobili, kaza mahalli için belirlenen yasal hız sınırının iki katını aşacak bir hızla sevk ve idare ettiği dosya kapsamından anlaşılan sanık hakkında TCKʹnın 22/3 maddesinde belirtilen bilinçli taksir hükümlerinin uygulanması gerektiği gözetilemeden hüküm kurulduğu bildirildi.  YARGITAY ʹBİLİNÇLİ TAKSİRʹ DEDİ VE CEZA ARTIRIMI İSTEDİ

 

12ʹnci Ceza Dairesi, Recep Demirʹin sevk ve idaresindeki arkasında ʹokul taşıtıʹ ibaresi bulunan, şoförle birlikte 17 yolcu taşıma kapasiteli minibüs içerisinde yolcu taşıma kapasitesinin iki katını aşacak şekilde öğrenci ve öğrenci olmayan 38 yolcu taşıdığına işaret etti. Yargıtay, Recep Demir hakkında da bilinçli taksir hükümlerinin uygulanmasını isteyerek kararı bozdu. Yargıtay, iki sanığın da cezasının artırılmasını istedi. Mahkeme, ʹbilinçli taksirʹ hükümlerine göre verilen cezayı 1/3ʹden yarı oranına kadar artırabilecek.

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Yargıtay,, hızı, 110, çıkan, sanığın, cezasının, artırılmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı