Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 11:11
 
ʹTürkiyeʹde İnsanların Yüzde 40ʹı Hipertansiyon Hastasıʹ
SAĞLIK Haberi
ʹTürkiyeʹde İnsanların Yüzde 40ʹı Hipertansiyon Hastasıʹ

Hipertansiyonun tedavi edilmediği takdirde ˮinmeˮ ve kalp hastalıklarına yol açabileceğini dile getiren Öztürk, şöyle konuştu:

 

 

ˮBeyin damar hastalıklarında ölümlerin yüzde 40ʹı hipertansiyona bağlıdır. Yani yüksek tansiyon tedavi edildiğinde kişi beyin damar hastalıklarına yakalanmayacak ve ölümler azalacaktır. Hipertansiyonun tedavisi de son derece kolay. Önce tuz kullanımını azaltmak gerekiyor. Toplum olarak yemeğin tadına bile bakmadan tuz atıyoruz. Zaten gıdaları korumak adına tuzlu olan yiyeceklere ekstra tuz atıyoruz. Bunların hepsi toplumun hipertansiyon yükünü artırıyor. Şayet kişi aldığı tedbirlerle tansiyonunu düşüremezse belli ilaçları almak için sağlık kuruluşlarına başvurarak tansiyonunun kontrol altına alınmasını kolaylaştırılabilir.ˮ

 

 

ˮHer 3 kişiden birinin yüksek tansiyonu varˮ

 

 

Öztürk, hipertansiyonun mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

 

ˮHalk arasında tabir edilen küçük tansiyon 90ʹa kadar, büyük tansiyon da 140ʹa kadar tolere edilebilir ancak bunun üzerinde ise artık yüksek tansiyon durumu ortaya çıkıyor. Dünyada hipertansiyon oldukça yüksek bir risk faktörü. Türkiyeʹde insanların yüzde 40ʹı hipertansiyon hastası. Yani her 3 kişiden birinin yüksek tansiyonu var. Daha da ilginci, bu 3 kişiden biri hiçbir şekilde tedavi almıyor. Ya haberi yok ya da tedaviye bir şekilde ulaşamamış.ˮ

 

 

Özellikle aile hekimlerinin muayene ettikleri hastaları tansiyon yönünden taramaları gerektiğine dikkati çeken Öztürk, ˮHipertansiyonun kontrolü için kilonun azaltılması, günde yarım saat orta tempoyla yürümek, egzersiz yapmak, sebze ve meyve tüketmek çok önemli faktörlerdir. Çocukların yine bu kapsamda ev yemekleri ile beslenmesi ve okulların da buna göre beslenme listesi sunması gerekiyor. Okullarda hazır gıdalar yerine sebze ve meyveden oluşan gerçek yemekler tüketilmeli.ˮ diye konuştu.

 

 

Hipertansiyon ˮinmeˮ nedeni

 

 

Öztürk, dünyada bir yılda 17 milyon insanın ˮinmeˮ geçirdiğini aktararak, ˮBunun yüzde 40ʹı hipertansiyondan kaynaklanıyor. Türkiyeʹde de yılda 40 bin kişiyi inmeden kaybediyoruz ve yine bunun 12 binine yüksek tansiyon sebep oluyor. Öte yandan yüksek tansiyonun sebep olduğu çeşitli kalp hastalıkları var. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemli. Biz de Sağlık Bakanlığı ile farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.ˮ ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: ʹTürkiyeʹde, İnsanların, Yüzde, 40ʹı, Hipertansiyon, Hastasıʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı