Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:52
 
Tek cümleyle çocuğunuzun öfkesini durdurun
Çocukların ağlama ve öfke nöbetlerini kontrol altına almanın kolay bir yolu var.
ANNE-ÇOCUK Haberi
Tek cümleyle çocuğunuzun öfkesini durdurun

Çocuklar, sinir krizleri ağlamaları ve öfke nöbetleri her anne – baba için katlanması ve çözülmesi zor bir süreçtir. Çocuklar, duyguları her an değişebilen canlılardır. Şimdi gülüyorsa birazdan ortalığı inleterek ağlayabilir. Ağlamasının veya öfkelenmesinin sebebi çok da önemli değil. Belki oyuncağı kırıldı yada annesi ona çikolata vermeyi yasakladı, parktan eve gelmek istemiyor. Ne olursa olsun, derin bir nefes alın ve onları sakın azarlamayın. Onun yerine sakin ve yardımsever bir şekilde onlara soracağınız bir soruyla sakinleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Tek bir soru sorun ve onu dinleyin

Diyelim ki çocuğunuz ağlıyor çünkü arkadaşlarından biriyle bir oyuncak paylaşmak istemiyor. Çığlıkları kontrolden çıkana kadar beklemeyin. Çocuğunuza hiç vakit kaybetmeden hemen "Büyük, orta büyüklükte veya küçük bir sorun mu var? diye sorun.Ve cevap verdiklerinde , sorunun boyutu ne olursa olsun , çözüm hakkında birlikte düşünmeyi önerin. Başka bir oyuncak kabul edebilirler mi?

Birlikte oynamayı deneyebilirler mi? gibi. Bu seçenekleri çoğaltabilirsiniz.

Çocuk psikologları, bu sıradan yöntemin çocukları sakinleştirmesinin üç temel nedeni olduğunu söylüyor.

- Çocuk, duygularını kabul ettiğimizi ve buna saygılı olduğumuzu görüyor.- Soru, onları düşünmeye ve durumu değerlendirmeye yönlendiriyor.

- Bu soruyu sorarak, ebeveynler çocuğu sorunu kendilerinin çözmesine davet ediyor.Bu nedenle, bu soruyu sorarak ve çocuğunuzla sakin bir şekilde birkaç dakika konuşarak, zaman harcamadan çocuğunuzu sakinleştirebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tek, cümleyle, çocuğunuzun, öfkesini, durdurun,
Yorumlar
Haber Yazılımı