Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 09:26
 
Soylu Kartalʹdaki son durumu açıkladı
SİYASET Haberi
Soylu Kartalʹdaki son durumu açıkladı

Çalışmaların devam ettiği noktada açıklama yapan Soylu, arama kurtarma  çalışmalarının yaklaşık 58 saattir sürdüğünü belirterek, ˮSon yaptığımız  açıklamadan sonra 2 evladımızı daha kaybettik.ˮ dedi.

 

Bakan Soylu, ˮVerdiğimiz rakamlar 14 vatandaşımızın hayatını  kaybettiği, 14 vatandaşımızın da yaralı olarak kurtarıldığı yönündeydi. O saatten  sonra 2 vatandaşımız, evladımız daha Şevval Yıldız ve 1,5 yaşındaki Eylül  Dervişoğlu enkazdan çıkarıldı.ˮ ifadelerini kullandı.

 

Yandaki binada yaşanan kaymaya ilişkin soru üzerine Soylu, şöyle devam  etti: ˮYaklaşık 20 dakika önce sismik bir hareket gözlendi ama binayı  uzun zamandan beri takip ediyor ve izliyoruz. Biraz sonra Çevre ve Şehircilik  Bakanımız da gelecek valimiz, teknik arkadaşlarımız hep beraber binanın içine  girdik. Daha önce yerleştirilen denge çubuklarında herhangi bir farklılık  gözlenmedi. Şimdi çalışma tekrar başladı. Biraz daha, hem dengeli hem kısıtlı bir  çalışma yapacağız.

 

Bir farklılık şu ana kadar gözlenmiş değil. Onun için   arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Enkazın tamamını kaldırabilmek için  çabalar aynı gayrette sürdürülecek. Elbetteki bu çalışmalarda bütün kurumlar bir  koordinasyonla çalışmaları yürütüyorlar. AFAD ve sayın valimiz bizzat  koordinasyonun başında... Kızılayʹdan İBBʹye kadar tüm STKʹlar, tüm sağlık  birimlerimiz burada, bir koordinasyon yapılıp çalışma tekrar başladı.ˮ

 

Çöken binanın yanındaki binada sismik hareket olduğunu yineleyen  Soylu, ˮDaha önce de aynı sismik hareket gözlenmişti. O sismik hareket sürekli  takip ediliyor. 40 saat önce bir sismik hareket gözlenmişti. Onun üzerine bir  sismik hareket daha oldu. Aşağıya bir takım denge çubukları konuldu, onlara  bakıldı. Takip devam ediyor, çalışmalar devam edecek.ˮ değerlendirmesini yaptı.

 

Soylu, 1. ve 2 katlara ulaşıldığını belirterek, ˮ1. kattaki çalışmalar  da iyi gidiyor. Şöyle bir zorluğu var çalışmaların. Alınmak istendiği zaman bazı  tablaları alabiliyoruz ama bazı tablalar, inşaatın kalitesinden dolayı yukarı  çekilmek istendiğinde dağılarak kendini aşağıya bırakıyor.Tek bir zorluk o ama  onu da arkadaşlarımız büyük bir gayretle aşmaya çalışıyor. ˮ diye konuştu.

 

  
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Soylu, Kartalʹdaki, son, durumu, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı