Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 09:37
 
Ruanda soykırımı Netflix dizisi oldu
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Ruanda soykırımı Netflix dizisi oldu

Olayları, soykırımdan kurtarılan ve uluslararası hukuk avukatı bir kadın tarafından evlat edinilen Kate Ashbyʹnin gözünden anlatan 8 bölümlük dizi, Ruanda, Kongo, Fransa ve İngiltereʹde geçiyor.

 

Üvey annesi Eveʹin Afrikalı bir milis liderle ilgili bir davayı üstlenmesi üzerine gelişen olaylar üzerinden, uluslararası hukuk, neosömürgecilik, Fransaʹnın iki tarafı birden idare etmesi, soykırımın Ruandaʹda bugünkü yansımaları, Amerikaʹnın ekonomik çıkarları sorgulanıyor.

 

Netflix ve BBC 2 televizyonunun ortak yapımı Black Earth Rising, eylül-ekim aylarında İngiltereʹde yayımlanmıştı.

 

RUANDAʹDA NE OLMUŞTU?

 

Ruandaʹda 1994ʹte Hutular, dönemin Devlet Başkanı Habyarimanaʹnın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti. Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin uzun süre destekçisi olduğu için uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde eleştiriliyordu.

 

Fransaʹnın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998ʹde verdiği mülakatta, ˮO ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da önemli bir şey değil.ˮ demişti. Ruanda soykırımı dönemine dair arşivler üzerindeki ˮdevlet sırrıˮ yasağının kaldırılmasına rağmen, Mitterrand tarafından ikinci bir yasağın konulduğu ve bu nedenle arşivlere erişilemediği belirtiliyor.

 

Fransa Anayasa Mahkemesi, Eylül 2017ʹde Ruanda soykırımı hakkında çalışmalar yapan bir araştırmacının, soykırım dönemine ilişkin cumhurbaşkanlığı arşivlerine erişim talebini reddetmişti.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Ruanda, soykırımı, Netflix, dizisi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı