Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 10:47
 
Pentagonʹdan sevkiyat iddialarına yalanlama
DÜNYA Haberi
Pentagonʹdan sevkiyat iddialarına yalanlama

Manning, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.Türkiyeʹnin, Suriyeʹnin kuzeydoğusunda YPG/PKK terör örgütüne yönelik muhtemel operasyonuna ilişkin bir soru hakkında Manning, şunları söyledi:

 

Gözlem noktalarının, Bakan (James) Mattis tarafından spesifik olarak NATO ortağımız Türkiyeʹnin güvenlik kaygılarına hitap etmek üzere kurulması emredildi. Türkiye hakkında ve ABDʹnin (Suriyeʹnin kuzeyine) büyük bir askeri sevkiyat yaptığına ilişkin haberler gördüm. Bunlar kesinlikle doğru değil. Suriyeʹnin kuzeydoğu sınırına büyük bir kuvvet kaydırmadık.

 

Bu gözlem noktalarında amacımızı aşan kuvvet bulunmuyor. ABD ve Türkiye, (Suriyeʹnin) kuzeydoğu sınırındaki durumu konusunda koordinasyon halindedir.Türkiyeʹnin, Suriyeʹnin kuzeydoğusuna herhangi bir operasyon yapmayacağından emin olup olmadıklarına ilişkin bir soruya Manning, Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz. Oradaki gerçek odak, DEAŞʹın fiziksel hilafetinin ve kalıntılarının yenilgiye uğratılması. Tüm ülke ve bölgedeki güçlere DEAŞʹın yenilmesine odaklanması çağrısında bulunuyoruz. cevabını verdi.Manning, Bizim birinci odağımız NATO müttefiki Türkiyeʹye destek vermek, ikincisi ise DEAŞʹın ve kalıntılarının yenilgiye uğratılmasına odaklanmamızı sağlamaktır. ifadelerini kullandı.

 

Sözcü, DEAŞ ile çatışmaların devam ettiğini belirtirken Türkiye ile bu konudaki koordinasyonun önemli olduğuna vurgu yaptı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Trumpʹa, Türkiyeʹnin PKKʹya karşı Suriyeʹnin kuzeydoğusunda operasyona yapacağını söylediğine yönelik açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine ise Manning, iki liderin telefon görüşmesinin içeriğine dair bilgi vermeyeceğini ancak iki ülkenin, Türkiyeʹye, bölgeye ve bölgenin ötesine yönelik terör tehdidine karşı birlikte çalışacağına inandığını belirtti.Manningʹe, Pentagonʹun, geçen hafta yaptığı, Suriyeʹnin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz. açıklaması hatırlatıldı.Bu açıklamaya ilişkin ʹKabul edilemezʹ ifadesinden kastınız neydi? Türkiye operasyon yaparsa askeri güç kullanır mısınız? şeklindeki bir soruya Manning, Bu konuda size geri dönüş yapayım çünkü emin değilim. yanıtını verdi.

 

Manning, bu konularda Türkiye ile koordinasyon halinde olduklarını yineledi. Muhabir : Kasım İleriYayınlayan : Ülkü P. Karakuş
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Pentagonʹdan, sevkiyat, iddialarına, yalanlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı