Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 14:01
 
Obezite İle Öğretmenler De Mücadele Edecek
EĞİTİM Haberi
Obezite İle Öğretmenler De Mücadele Edecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, AA muhabirine, güncellenen ˮÖğretmen Yetiştirme Lisans Programlarıˮ ile müfredata eklenen ˮBeslenme ve Sağlıkˮ dersine ilişkin açıklama yaptı. 

 

 

YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman ve uzman bir ekip önderliğinde, eğitim fakültelerinin dekanlarının katıldığı çalıştay ve toplantılar ile iki yıllık bir süreç sonrasında yeni müfredata son şeklinin verildiğini ifade eden Tufan, programların, gelecek nesli yetiştiren ve toplumun kanaat önderleri konumundaki öğretmenlerin dünyanın öncelediği alanlarda da yetkin ve yeterli olması için çok yönlü hazırlandığını anlattı.

 

 

ˮTüm dünyada yüksek kilo nedeniyle 4 milyon ölüm yaşandıˮiğini bildirdi.

 

 

Çocuklarda obezite artışının tehlikeli bir düzeye ulaştığının altını çizen Tufan, Sağlık Bakanlığının ˮTürkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010ˮ başlıklı ön çalışma raporuna göre, Türkiyeʹde fazla kiloluların oranının yüzde 34,6, fazla kilolu ve şişman oranının yüzde 64,9, çok şişman olanların oranının ise yüzde 2,9 olarak tespit edildiğini aktardı.

 

 

Yüksek beden kitle indeksi (BKI) ve artan obezitenin metabolik sendrom, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ve yüksek kolesterole neden olduğuna değinen Tufan, ˮ2015 yılında tüm dünyada yüksek BKI nedeniyle 4 milyon ölüm yaşandı ve tüm ölüm nedenlerinin yüzde 7ʹsini teşkil etti. Farklı ülke raporlarında böyle giderse 2030 yılında tüm dünyada 2 milyardan fazla kişinin kilolu, 1 milyardan fazla kişin ise obez olacağı tahmin ediliyor.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ˮÖğretmenlerin rol model olmasını istiyoruzˮ Sağlıklı beslenme hakkında sadece doktorların değil tüm toplumun bilgi sahibi olması gerektiğine işaret eden Tufan, şu değerlendirmeleri yaptı:

 

 

ˮToplumların mimarı öğretmenlerimizin doğru beslenme ve sağlıklı yaşam konusunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Tüm öğretmen yetiştiren programlarımıza eklenen ʹBeslenme ve Sağlıkʹ dersinde doğal ve sağlıklı beslenme, gıda katkı maddeleri, sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadele konuları ele alınıyor. Böylece ülkemizin en ücra yerlerine giderek eğitim veren ve toplumlar için önder kişiler olan öğretmenlerimizin sağlıklı yaşamın ve doğru beslenmenin sırlarını bilerek çocuklarımıza ve ailelerine rol model olması bekleniyor.ˮ  

 

 

Kaynak: AA
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Obezite, İle, Öğretmenler, De, Mücadele, Edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı