Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:00
 
Liselilerin ʹMikro Akışkan Çipʹi Ödüle Doymuyor
GÜNDEM Haberi
Liselilerin ʹMikro Akışkan Çipʹi Ödüle Doymuyor

Özel Ege Lisesi 12. sınıf öğrencileri Berna Akdeniz ve Leyla Al Masoud, önceki yıl kanserin erken teşhisi üzerinde çalışmaya karar verdi. Okuldaki bilim kuruluna başvuran öğrenciler, ilk olarak bu konuda daha önce yayımlanan bilimsel makaleleri inceledi.

 

Öğrencilerin konuya ilgisinden etkilenen okulun bilim kurulu başkanı Dr. Onur Akpınar da Akdeniz ve Masoudʹa destek oldu. Akpınarʹın danışmanlığında hazırlıklara başlayan öğrenciler, yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonunda akciğer, meme ve prostat kanserini erken teşhis için ˮmikro akışkan çipˮ geliştirdi.

 

Ulusal finalde gümüş madalya kazandılar

 

TÜBİTAKʹın düzenlediği proje yarışmasının İzmir ayağında, ˮKanserden Değil Geç Kalmaktan Korkˮ adlı çalışmalarıyla birinci olan öğrenciler, Ankaraʹdaki ulusal finalde gümüş madalya kazandı.

 

438 proje arasında birinci oldular
İzmirli öğrenciler, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen SciChallenge adlı bilim yarışmasında 28 ülke ve 438 proje arasında birinciliği elde etti.

 

Geliştirdikleri çip TÜBİTAK bünyesinde kurulan özel bir kurul tarafından değerlendirilen öğrenciler, ABDʹnin Pittsburg kentinde düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarıʹnde (Intel-ISEF 2018) Türkiyeʹyi temsil etmek üzere seçildi.

 

ˮDünyanın en iyi 3. projesiˮ

 

Öğrencilerin kanseri erken teşhisini sağlamak için geliştirdikleri çip geçen hafta 81 ülkeden bin 800 projenin yer aldığı yarışmada biyomedikal mühendisliği dalında ˮdünyanın en iyi 3. projesiˮ olarak seçildi. Leyla Al Masoud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya başlarken bu kadar başarılı olacaklarını düşünmediğini söyledi.

 

ˮ2 mikro akışkan çip geliştirdikˮ

 

Çevresindeki kanser hastalığına yakalananları görünce çok üzüldüğünü belirten Masoud, şöyle konuştu:

 

ˮAkciğer, meme ve prostat kanserlerinin erken teşhisi için 2 mikro akışkan çip geliştirdik. Vücuttan alınan herhangi bir sıvı örneğini, mikro akışkan çiplere pipetlediğimiz zaman sonuçları gözleme imkanı buluyoruz. Mikroskop altında incelendiği zaman hücrelerin tutunup tutunmadığına bakarak kanserli olup olmadığını söylüyoruz. Sistemimiz 2 aşamada çalışıyor. İlk aşama genel bir kanser tarama testi niteliğinde, ikinci aşamada akciğer, meme ve prostat kanserlerinden hangisi olduğunu gözlemliyoruz.ˮ

 

Geliştirdikleri çiplerin art arda ödül kazanmasının kendilerini de çok mutlu ettiğini vurgulayan Masoud, ABDʹde Türkiyeʹyi başarıyla temsil etmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

 

ˮErken teşhiste hastanın yaşama oranı artıyorˮ Berna Akdeniz de küçük yaştan bu yana biyolojiye ilgi duyduğunu aktardı.

 

Kanserin ismini bile duyunca korktuğunu anlatan Akdeniz, ˮKanserle ilgili araştırma yaptığımızda erken teşhisle ne kadar kolay atlatılacağını gördüm. Kanserin tedavi süreci hasta ve doktor için de uzun bir süreç. Erken teşhis olunca hastanın yaşama oranı artıyor. İşlemler ve prosesler kısalıyor.ˮ diye konuştu. 

 

Kaynak: AA
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Liselilerin, ʹMikro, Akışkan, Çipʹi, Ödüle, Doymuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı