Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 09:05
 
ʹKuzey Kore, Suriyeʹye Kimyasal Silah Yapımı İçin Materyal Gönderdiʹ
DÜNYA Haberi
ʹKuzey Kore, Suriyeʹye Kimyasal Silah Yapımı İçin Materyal Gönderdiʹ

Kuzey Koreʹnin Suriyeʹye kimyasal silah yapımında kullanılabilecek materyaller gönderdiği belirtildi. New York Times gazetesininin Birleşmiş Milletler (BM) yaptırım komitesinin henüz yayımlanmayan raporuna dayandırarak verdiği haberde, Kuzey Koreʹnin, asite dayanıklı kiremitler ve termometreler gibi kimyasal silah yapımında kullanılabilecek materyalleri Suriyeʹye gönderdiği ifade edildi.

 

Haberde, geçen yıl ocak ayında, kimyasal silah fabrikalarında kullanılan asite dirençli kiremit taşıyan ve Şamʹa giden iki geminin uluslararası sularda durdurulduğuna dikkat çekildi. Kuzey Koreli füze teknisyenlerinin Suriyeʹde kimyasal silah ve füze tesislerinde çalışırken görüldüğü belirtilen haberde, raporun, Suriye ile Kuzey Kore arasındaki bu ticaretin Suriyeʹnin kimyasal silah bulundurmaya devam etmesine ve Kuzey Koreʹye de nükleer ve füze programları için nakit girmesine katkı sağlayacağına işaret ettiği vurgulandı.

 

Haberde, olası kimyasal silah bileşenlerinin, 2012-2017 yıllarında Kuzey Koreʹden Suriyeʹye gönderilen, askeri ve sivil amaçlar için kullanılabilecek yasaklı balistik füze ve malzemelerinin bir parçası olduğu vurgulandı. Haberde, raporu hazırlayan uzmanların, ellerindeki kanıtlarla, Kuzey Kore ile Suriye arasında kimyasal silahlar konusunda ʹʹmevcut ve devam eden bir iş birliğiʹʹ olup olmadığını söylemenin zor olduğunu belirttikleri aktarıldı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, AA muhabirin rapora ilişkin sorusuna cevap verirken, raporu henüz görmediğini ancak bütün ülkelerin BM Güvenlik Konseyinin yaptırımlarına uyma yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: ʹKuzey, Kore,, Suriyeʹye, Kimyasal, Silah, Yapımı, İçin, Materyal, Gönderdiʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı