Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 11:03
 
Kudüs Zirvesinde Alınan Kararlar Sonrası Ortak Açıklama
GÜNDEM Haberi
Kudüs Zirvesinde Alınan Kararlar Sonrası Ortak Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın açıklamalarından satır başları şöyle;

 

 

- Bugün hem Filistin halkıyla dayanışma sergilenmesi hem de Gazzeʹde katliam yapan İsrailʹe gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı bir zirve toplantısı gerçekleştirdik.

 

 

- ABD yönetiminin hukuksuz kararını asla kabul etmiyoruz. Kendileri çalar kendileri oynarlar.

 

 

- Barış sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol  açtığı sonuçların mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerikaʹya aittir.

 

 

- Biz Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu  hiçbir zaman sükuta erdirmeyeceğiz.

 

 

- Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne  kurban veren Filistin halkına uluslararası barış gücü gönderme dahil, bunun  altını çiziyorum, uluslararası barış gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması  şarttır.

 

 

- Benim anlamadığım bir şey var. Trump  cumhuriyetçidir değil mi? Önceki Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush,  özellikle de bana şu ifadeyi kullanmıştır; ʹİki devletli çözüme ne diyorsunuz?ʹ.  ʹEvetʹ diyoruz ve Colin Powellʹe benim yanımda talimat verdi, ʹbu işi bizzat sen  takip edeceksin.ʹ O gün bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki  cumhuriyetçi maalesef işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında  demek ki bir sıkıntı var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı  yapacağız.

 

 

- Amerikaʹnın Kudüs konusundaki kararını bir kez  daha reddediyoruz.

 

 

- Bugünkü zirvede Filistin davasına verdiğimiz  desteği bir kez daha göstererek nihai bildirimizi kabul ettik. Bu çerçevede işgal  altındaki Filistin topraklarında İsrailʹin saldırganlığını en güçlü ifadelerle  telin ettik. Son olaylardan İsrailʹi sorumlu tuttuğumuzu belirttik. İsrailʹin bu  suçları ABD yönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. BM Güvenlik Konseyi başta  olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini  yerine getirmesi gereklidir.

 

 

- Bundan sonra uluslararası görevlere adaylığını koyan ve  destek talep eden ülkeleri, Filistinʹe yönelik tutumlarına göre  değerlendireceğiz.

 

 

- Terörist yerleşimci grupların kutsallarımıza yönelik saygısızlıkları karşısında artık sabrımızın sonuna geldik.

 

 

- Ramazan ayı boyunca İİT üyesi tüm ülkelerde  Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası yürütülecektir.

 

 

- Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail  yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka  engellemelidir.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Kudüs, Zirvesinde, Alınan, Kararlar, Sonrası, Ortak, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı