Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 13:51
 
İranʹın Nükleer Programından Sorumlu Başmüfettiş İstifa Etti
DÜNYA Haberi
İranʹın Nükleer Programından Sorumlu Başmüfettiş İstifa Etti

2013ʹten itibaren Uluslararası Atom Enerjisi Ajansıʹnın (UAEA) Koruma Birimi Başkanlığını yürüten Tero Varjoranta, ajanstaki görevlerinden ayrıldı. 

 

 

2015ʹte yapılan İran nükleer anlaşması öncesi ülkeyi birçok kez ziyaret eden Varjoranta, İranʹın nükleer çalışmalarını denetleyen ekibin başındaydı.

 

 

Varjorantaʹnın neden istifa ettiğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. İran ise nükleer faaliyetleriyle ilgili programı sürdürüyor.

 

 

Öte yandan Varjorantaʹdan boşalan pozisyona Massimo Aparoʹnun geçici olarak vekalet edecek ve UAEA Koruma Birim Başkanlığına en kısa sürede atama yapılacak. Trumpʹın tartışmalı İran kararı Beyaz Sarayʹda kameralar karşısına geçen ABD Başkanı Donald Trump, İranʹla nükleer anlaşmadan çekildiğini açıkladı.

 

 

"Tahranʹa en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz. İranʹdaki terör rejimine milyarlarca dolarımız gitti, bu beni rahatsız ediyor. İran nükleer anlaşması tek taraflı kötü bir anlaşma. ABD için utanç verici bir anlaşma." Yaptırımlar geri döndü

 

 

Trump, konuşmasının ardından, İran yaptırımlarının yeniden uygulanmasının önünü açan başkanlık kararnamesini imzaladı. Bir kaç gün sonra İranʹa yeni yaptırımlar geldi. ABD ile Birleşik Arap Emirlikleri, İran Devrim Muhafızlarına para akışını kesti. 6 kişi ve 3 kuruluş, yaptırım listesine eklendi.

 

 

Diğer beş ülke, anlaşmanın devamından yana

 

 

Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya, 14 Temmuz 2015 tarihli İran Nükleer Anlaşmasıʹna imza atan diğer ülkeler.

 

 

Bu 5 ülke, Ocak 2016ʹta yürürlüğe giren anlaşmanın eksiklerinin giderilerek korunmasından yana.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: İranʹın, Nükleer, Programından, Sorumlu, Başmüfettiş, İstifa, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı