Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 17:33
 
Hamilelikte hemoroid tedavisi nasıl olur?
Kolorektal cerrahi ve proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, hamilelikte hemoroid tedavisini anlattı.
ANNE-ÇOCUK Haberi
Hamilelikte hemoroid tedavisi nasıl olur?

"Makat bölgesindeki damar ve bağ dokularının sarkmasına hemoroid, basur veya mayasıl adı verilir. Hamilelerde, büyümekte olan bebeğin kalça bölgesindeki toplar damarlara bası yapması ve sık rastlanılan kabızlık nedeniyle ıkınma sonucunda, 10-40 oranında hemoroid ve bacaklarda varisler daha sık görülür. Hemoroidler gebelerde makatta kaşıntı, makattan kanama, makatta yanma ve makatta ağrıya neden olabilirler. Abramowitz ve ark. çalışmasında, hamileliğin son döneminde (üçüncü trimester) 8 olan hemoroid pıhtılaşması oranı, lohusalık döneminde 20'ye dek çıkabilmektedir."

HAMİLELİKTE HEMOROİD OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

"Bol su ve lif tüketerek kabızlıktan korunmak, kısa ve düzenli yürüyüşler yapmak, gerekirse doktor denetiminde lif takviyesi veya lif içeren bitkisel ilaçlar kullanmak, kalça (pelvik) tabanı kaslarını güçlendirmeye yarayan Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmak, uzun süreli oturma veya uzun süreli ayakta durmadan kaçınmak, uzanma ve yatma sırasında sol yanına uzanmak hemoroid oluşumunu önlemek için yararlıdır."

KEGEL EGZERSİZLERİ NEDİR?

"Kegel egzersizleri idrar ve dışkı kaçırma sorunu olan kadınlar için tanımlanan egzersizlerdir. Buradaki ana amaç çatı kemiği (pelvis veya leğen kemiği) tabanında yer alan ve gebelik nedeni ile zayıflayan veya bası altında kalan kasları güçlendirerek, idrar ve gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunların oluşmasını engellemektir. Aynı şekilde, Kegel egzersizleri ile makat ve kadınlık organındaki (vajina) kan akımı artacağından bu bölgede yara iyileşmesi de hızlanır. Makattan gaz çıkışını önlemek için nasıl makat kasılırsa, aynı mantıkla hem makat ve hem de kadınlık organı kasılır ve bir kaç saniye bekledikten sonra gevşetilir. Kasma hareketi, bacakların bitiştirilmesi, kalça kaslarının kasılması veya nefesin tutulması ile gerçekleştirilebilir. Bu egzersizi günde 15 defadan 5 set (75 kez) ve dört ayrı zaman diliminde toplamda 300 kez yapmak gerekir."

HAMİLELİKTE HEMOROİD SORUNU OLDUĞUNDA NE YAPILMALI?

"Bu rahatsızlığın tedavisi için öncellikle bir Genel Cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir. Sadece bağırsak ve makat sorunları ile ilgilenen cerrahlara ise kolorektal cerrah veya proktoloji uzmanı adı verilir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamilelikte, hemoroid, tedavisi, nasıl, olur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı