Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 08:46
 
Filistinliler İçin Bir Milyon Liraya Yakın Para Toplandı
DÜNYA Haberi
Filistinliler İçin Bir Milyon Liraya Yakın Para Toplandı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, özel bir televizyon kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

 

24 Haziranʹdaki 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimiʹnde Erzurumʹdan AK Parti listesinden aday olduğunu dile getiren Akdağ, nerede kendisine görev verilirse bunu yerine getireceğini belirtti.

 

CHP milletvekili Eren Erdemʹin bazı açıklamalarının aktarılmasının ardından değerlendirmesi sorulan Akdağ, CHPʹnin listelerini yaptığını ama çocuklar gibi birbiriyle kavga etme alışkanlığını sürdürdüğünü söyledi. CHP milletvekili Eren Erdemʹe soruşturma

 

Akdağ, CHPʹnin son yıllarda böyle bir karakterinin geliştiğini ifade ederek, "Elbette parti içinde parti içi muhalefette olabilir ancak buna benzer hadiseler bir ana muhalefet partisinin aslında iktidar olmaya hazır olmadığını gösteriyor." diye konuştu.

 

"Vatandaşlarımızın hassasiyetini biliyoruz"

 

"Filistinʹe Umut Ol" yardım kampanyasına vatandaşların nasıl destek vereceğine ilişkin soru üzerine Akdağ, FİLİSTİN yazıp 1866ʹya kısa mesaj göndererek, 10 lira destekte bulunabileceğini aktardı. Daha büyük miktarda bağış yapacakların "afad.gov.tr" internet sitesinden banka hesap numaraları sayesinde destek verebileceğini bildiren Akdağ, "Daha yeni başladı kampanya. Bir milyon liraya yakın bir para toplandı. Her geçen gün artacağını düşünüyorum." dedi.

 

Türkiye Filistin için yeni bir kampanya başlattı

 

Yardım kampanyası kapsamında Türkiyeʹnin hedefinin ne olduğuna ilişkin soru üzerine Akdağ, şöyle devam etti:

 

"Biz zaten kendi bütçemizden TİKA, AFAD vasıtasıyla Türkiye Diyanet Vakfı, Türk Kızılayı o da kamu yararına bir vakıf, bu kanallardan çok ciddi destekler veriyoruz. Sadece 2016-2017 yıllarında 100 milyon doları aşmış bir miktar, sadece iki yıl içerisinde ama elbette buna vatandaşlarımızın da katkısını bekliyoruz. Bu hususta vatandaşlarımızın hassasiyetini de biliyoruz."

 

"Filistinʹdeki hastanenin yapımına 75 milyon lira harcandı"

 

Filistinʹe TİKA aracılığıyla eğitim hastanesi yapıldığını ve yapımına 75 milyon lira harcandığını anımsatan Akdağ, "Hastane Gazzeʹde İslam Üniversitesinin bir arazisine yapıldı. Kendi içlerinde Filistin Sağlık Bakanı ile üniversitenin anlaşması lazım. Biraz iş gecikmiş. Aslında eylül ayından itibaren orada hastane hazır." dedi.

 

Akdağ, Türkiyeʹnin hastane için üç yıl süreyle her yıl 14 milyon dolar destek vereceğini ve hastanenin yönetiminin birlikte yapılacağını kaydetti. "İsrail ve Mısır, uçak indirmeye müsaade etmedi"

 

Akdağ, İsrail askerlerince Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlilerin yaralamasının ardından Türkiyeʹnin harekete geçtiğini ancak İsrail ve Mısırʹın bölgeye uçak indirilmesine müsaade etmediğini ifade etti.

 

Türkiyeʹden BM Güvenlik Konseyiʹne Filistin ve Suriye eleştirisi

 

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ve Bölge Direktörü ile görüştüğünü dile getiren Akdağ, "Bir milyon 200 bin dolarlık ilaç ve malzeme ihtiyacını Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte hızla temin edip, AFAD vasıtasıyla Filistinʹe ulaştıracağız. Şu anda belli bir mesafe aldık. Kızılay bu arada mahallinden satın almalar yaparak, belli ihtiyaçları karşılamıştı ama mahallinde karşılamak çok zor çünkü parayla olmuyor kıt." dedi.

 

ʹUmuyorum ki UCM çifte standartlı davranmazʹ Filistin hükümetinin İsrailʹin katliamlarıyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCH) başvurusuna karşı İsrailʹin tavrının sorulması üzerine Akdağ, bu konuda Filistinʹin doğru bir adım attığını kaydetti.

 

Filistin’in başvurusu kabul edilirse yargılama süreci başlayacak Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesiʹne başvurdu

 

Akdağ, şunları söyledi:

 

"Ceza mahkemesi nasıl davranır? Bunu şimdiden kestiremeyiz. Umuyorum ki çifte standartlı davranmazlar. Bakın şehit edilen bir tek kişinin elinde silah yok. 60 kişiyi bir çırpıda öldürmek ne demek oluyor yani? Buna kimin hakkı olabilir? Dolayısıyla bir çifte standarda doğru gitmeden Ceza Mahkemesinin bu hususta ciddi bir biçimde, bu meselenin üzerine gitmesini bekliyorum."

 

"Türkiye bu işlerin liderliğini yürütüyor" İsrailʹe karşı ne tür somut adımlar atılacağına ilişkin soru üzerine Akdağ, şu ifadeleri kullandı:

 

"Bu hususta açıkçası Türkiye bütün bu işlerin liderliğini yürütüyor. 30 maddede kararlar alındı biliyorsunuz. Bunlardan birisi de ekonomik yaptırımlar. İslam İşbirliği Teşkilatı aslında bu anlamda birlikte hareket edebilirse çok önemli bir güç. Zirvede alınan kararların başlangıç anlamında çok önemli olduğuna inanıyorum ama zaman gösterecek. Bu kararlara üye ülkeler ne kadar riayet edecekler? Ne kadar hassas davranacaklar? Bunu bilmiyoruz.

 

İİT İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplatısıʹnda ortak nihai bildiri açıklandı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrailʹin yaptığı haydutluktur, vahşettir, devlet terörüdür

 

Bu ülkelerin bir kısmı kendini çok zayıf görüyor. Amerika Birleşik Devletleriʹne karşı da böyle adeta mahkummuş gibi görüyor. Halbuki böyle değil. Dünya 5ʹten de büyük Amerikaʹdan da büyük. Burada söz konusu İslam İşbirliği Teşkilatıʹnın çatısı altındaki İslam ülkelerinin büyük bir ekonomi gücü, satın alma gücü var. Dolayısıyla bu satın alma gücü kim zulüm işliyorsa buna karşı yaptırımlar anlamında çalışmalı. Kolay bir iş değil. Zirvede kararlar alınırken Türkiyeʹnin bir anlamda öncülüğünde çok doğru kararlar alındı. Türkiyeʹnin ticari yaptırımı İslam İşbirliği Teşkilatıʹnın ortak kararlarla birlikte yürüyecek bir mesele."

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Filistinliler, İçin, Bir, Milyon, Liraya, Yakın, Para, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı