Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 13:33
 
FETÖ operasyonunda 641 şüpheli gözaltına alındı
GÜNDEM Haberi
FETÖ operasyonunda 641 şüpheli gözaltına alındı

Başsavcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 2010ʹdaki  Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavıʹnda FETÖ üyelerinin yazılı sınav öncesinde  sorulara erişerek, bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine 76  ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, şu ana kadar 641 şüpheli gözaltına  alındı.

 

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüklerince  yürütülen operasyonun devam ettiği, adreslerinde bulunamayan şüphelilerin  yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

 

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 1112 kişiden  143ʹünün başka FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunduğu, 130ʹunun ise  görevde olduğu öğrenildi.

 

Hakkında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerin isimlerinin, 2010ʹdaki  sınava ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuyla belirlendiği,  zanlıların tamamının bu sınavın iptal edilen 13 sorusuna da doğru yanıt verdiği  tespit edildi.

 

Şüphelilerden 952ʹsinin isimlerinin gizli tanık ˮGarsonˮdan ele geçen  SD kartta ˮkırmızı kodˮ ile yer aldığı kaydedildi.

 

Operasyonun hazırlıklarının bir süredir devam ettiği, bu kapsamda her  ilden bir emniyet görevlisinin Ankaraʹya çağrıldığı ve bu kişilere soruşturmaya  ilişkin bilgi verildiği belirtildi.

 

Bu operasyonla, 2010ʹdaki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavıʹna  ilişkin soruşturmanın büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi.

 

DEVLET SIZMAK İÇİN SINAVI KULLANDILAR

 

FETÖʹnün devlete sızmak için sınavları nasıl kullandığına ilişkin  tespit ve değerlendirmeler, Polis Akademisi tarafından hazırlanan ˮYeni Nesil  Terör: FETÖʹnün Analiziˮ raporunun ˮFETÖʹnün Devlete Sızma Mekanizması Olarak  Sınavlarˮ bölümünde de yer almıştı.

 

FETÖʹnün, devletin stratejik noktalarına adam devşirmek amacıyla  soru hırsızlığı yaptığı tespitine yer verilen raporda, 2000-2013 yılları  arasındaki KPSS, ÖSS, ALES, Askeri Liseler, YDS gibi ÖSYM  koordinatörlüğünde yapılan tüm sınav sorularının çalındığı belirtildi.

 

Rapora göre, FETÖ bu soruları, dershane ve özel okullarında öğrenim  gören öğrencilerden bazılarına ˮBizim, öğretmenleriniz, hocalarınız olarak  sınavlar konusunda yıllardan beri gelen bir tecrübemiz var. ÖSYM sınavında da  benzer sorular çıkarˮ, bazılarına da ˮAbiniz/ablanız bu gece istihareye yattı ve  sınavda çıkacak soruları gördüˮ diyerek sınav öncesinde çözdürdü.

 

Raporda, 2000-2007 yılları arasında askeri liselere yerleşen tüm  öğrencilerin orta birinci sınıfı yurt dışında okudukları, 2000ʹde ALS ilk defa  yapıldığına göre, 1997ʹde orta birinci sınıfı yurt dışında okuyan çocukların 3  sene sonra yapılacak sınavı kazanacaklarının o zamandan belli olduğu tespitine  yer verildi.

 

Darbe girişimi ve sınav sorularının çalınması soruşturmaları  kapsamında 300 bin kişinin incelenmesine ve yargılanmasına devam edildiği  belirtilen raporda, örgüt üyeliğinin tespiti konusunda kullanılan yöntemlere  değinildi.

 

Raporda, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Polis Meslek Yüksek Okulu  (2008-2014) sınav sorularının 2014 ve sonrası hariç olmak üzere çalındığının,  sınavlar üzerinde yapılan teknik analizlerde ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: FETÖ, operasyonunda, 641, şüpheli, gözaltına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı