Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 15:46
 
Esed rejiminden İdlibʹe yoğun topçu saldırısı
DÜNYA Haberi
Esed rejiminden İdlibʹe yoğun topçu saldırısı

Suriyeʹde Beşşar Esed rejimi güçleri, Soçi mutabakatını ihlal ederek, ˮİdlib Gerginliği Azaltma Bölgesiˮ sınırları içindeki Han Şeyhun ilçesi, Cercenaz ve Tuh beldesi ile Ferce ve Temaniye köylerine, Hama ilinin kuzey kırsalındaki Latamine ve Kefer Zita ilçeleri ile kırsallarına topçu saldırısı düzenledi.

 

Rejim güçlerinin Han Şeyhun ilçesine düzenlediği 30ʹdan fazla top ve roket saldırısında 3 sivil yaralandı.

 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri, hedef alınan yerleşim yerlerinde arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor.

 

İdlib Sivil Savunma Müdürü Mustafa Hac Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ˮEsed rejimi söz konusu bölgelere barbarca saldırılar düzenlemektedir. Saldırılarda 3 yaralı var. Saldırılar halen devam ediyor.ˮ dedi.

 

Rejim güçlerinin, ˮİdlib Gerginliği Azaltma Bölgesiˮne bu yıl başından beri düzenlediği hava ve kara saldırılarında 45 sivil hayatını kaybetti, 200’den fazla sivil yaralandı.

 

Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlibʹdeki ateşkesi sağlamlaştırmak için imzalanan Soçi mutabakatına rağmen saldırılarına ara vermedi. Askeri muhalifler ise 17 Eylül 2018ʹde imzalanan mutabakatın öngördüğü bölgeden ağır silahlarını 10 Ekim 2018ʹde çekmişti. 

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Esed, rejiminden, İdlibʹe, yoğun, topçu, saldırısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı