Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
11 Aralık 2018 - Salı 15:54
 
Ermenistan erken seçime gidiyor
DÜNYA Haberi
Ermenistan erken seçime gidiyor

Ermenistanʹda halk erken genel seçim için yarın sandık başına gidecek. Başbakan Nikol Paşinyanʹın ekim ayında görevinden istifa etmesiyle başlayan erken seçim sürecinde 11 siyasi parti Ermenistan Merkez Seçim Kuruluna başvurdu.

 

Paşinyanʹın liderliğinde iki parti seçimlere ˮBenim Adımımˮ ittifakıyla tek çatı altında katılırken, geçmişte iktidarda bulunan Serj Sarkisyanʹın yönettiği Ermenistan Cumhuriyet Partisi ise seçimlere eski Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan önderliğinde giriyor.

 

105 sandalyeli Ermenistan Parlamentosu, seçimin ardından 31 Aralıkʹta düzenleyeceği ilk oturumunda Başbakan seçimini yapacak. Anketlere göre, ˮBenim Adımımˮ ittifakının seçimlerden yüzde 70ʹe yakın oyla birinci çıkacağı belirtilirken, en yakın rakibi Müreffeh Ermenistan Partisiʹnin yüzde 6 civarında kalacağı öngörülüyor. Bugün parlamentoda en çok sandalyeye sahip Sarkisyanʹın partisi Ermenistan Cumhuriyet Partisinin ise yüzde 1-2 oyla yüzde 4 barajının altında kalarak parlamentoya giremeyeceği tahmin ediliyor.

 

Bu yıl nisan ayında ˮBenim Adımımˮ ismiyle başlayan muhalif hareketin lideri, eski gazeteci Nikol Paşinyan, sokaktan aldığı destekle Ermenistanʹı yıllardır yöneten Serj Sarkisyanʹı istifa ettirmişti. Sokak eylemleri ile başta Erivan olmak üzere tüm Ermenistanʹda hayatı durdurma noktasına getiren Paşinyan, diğer siyasi partilerle yaptığı pazarlık sonucunda parlamentoda yapılan oylamada Başbakan seçilmişti. Ermenistan Parlamentosunda ekim ayında muhalif partilerin bir araya gelerek erken seçimi engelleyen kararı kabul etmesi üzerine Paşinyan, bu karara karşı parlamentonun dağılması için istifa etmişti.

 

Paşinyanʹın istifası sonrası anlaşma gereği herhangi bir partiden başbakan adayı çıkarılmadığı için parlamentoda erken seçim kararı alınmıştı. Yolsuzlukla mücadele, adalet, milliyetçilik, güvenlik, Dağlık Karabağʹda işgalin devamı, sözde soykırım söylemlerine seçim programında yer veren Paşinyan, önümüzdeki beş yıl içinde ekonomik devrim gerçekleştireceği sözü veriyor. Programda bunun başlıca koşulunun, Ermenistanʹın güvenliğini sürekli iyileştirmek, iş gücü ve yatırımları teşvik etmek, yoksulluğun üstesinden gelmek, eğitim kalitesini ve kamu harcamalarının verimliliğini artırmak olduğu vurgulanıyor.

 

Başbakan olmadan önce Paşinyan, Türkiyeʹnin özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin düzenlenmesi hususunu Dağlık Karabağ meselesi ile birleştirdiğini, Türkiyeʹnin her konuda Azerbaycanʹı desteklemesinden dolayı bu meselenin çözümünde de objektif olamayacağını öne sürmüştü. Paşinyan, Sarkisyanʹı devirip yönetime geldikten sonra da Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada, ˮTürkiye, Ermenistan ve Türkiye sınırını kapattı. Ermenistan tarafından bu sınırın kapalı olmadığı kabul edilebilir. Bizim için önemli olan Ermeni soykırımının uluslararası tanınmasıdır ve Ermenistan soykırımlara karşı mücadelede en ön sırada yer alıyor.ˮ ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Ermenistan, erken, seçime, gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı