Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 11:25
 
Engellinin başında sigara söndürdü! Öyle bir ceza aldı ki...
ENGELSİZ Haberi
Engellinin başında sigara söndürdü! Öyle bir ceza aldı ki...

Market işleten Melih A., 6 ay önce iddiaya göre, ʹRamboʹ lakabıyla tanınan ve günün büyük bölümünü kentin en işlek bölgesi olan İzzet Baysal Caddesiʹnde geçiren yüzde 70 zihinsel engelli M.K.ʹyi (40) darbedip, başında sigara söndürdü. M.K.ʹnin ailesi olayı öğrenince Melih A.ʹdan şikayetçi oldu.

 

ʹŞAKA AMAÇLI SİGARAYI DOKUNDURDUMʹ

 

Şikayet üzerine Melih A. hakkında Bolu 4ʹüncü Asliye Mahkemesiʹnde, ʹbeden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten yaralamaʹ suçundan dava açıldı. Karar duruşmasına tutuksuz sanık Melih A., zihinsel engelli M.K. ve annesi N.K. ile avukatları katıldı. Mahkemede ifade veren sanık Melih A., ˮKendisine ara sıra çalıştığım ve sahibi olduğum bakkalda sigara veririm. Olay günü de mağdurun kafasında sigara izmaritini şaka amaçlı olarak birkaç defa dokundurdum ama ben sigaranın yanık vaziyette olduğunu bilmiyordum. Pişmanımˮ dedi. Engelli M.K.ʹnin ailesi ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti.

 

Mahkeme, ʹbeden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi yaralamaʹ ve ʹsigaranın silah olarak kullanılmasıʹ nedeniyle sanığa 9 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Melih A.ʹnın mahkemedeki iyi hali nedeniyle cezayı 7 ay 15 güne indirdi. Sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verilerek, hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

 

BROŞÜR CEZASI

 

Mahkeme ayrıca, sanık Melih A.ʹya, kararın kesinleşmesinden bir hafta sonra, 3 ay süreyle, iş yerinin görünür kısmına 50X50 santimetre boyutunda ve üzerinde ʹBen bir engelli vatandaşı yaraladım. Tüm Bolu halkından özür diliyorumʹ yazılı broşür asması cezası verdi. Sanığın 7 gün içinde yapacağı itirazın kabul edilmemesi halinde, 1 Şubatʹtan itibaren iş yerine verilen karar doğrultusunda broşür asacağı öğrenildi.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Engellinin, başında, sigara, söndürdü!, Öyle, bir, ceza, aldı, ki...,
Yorumlar
Haber Yazılımı