Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 15:52
 
Dondurucu soğukta Rus işgalinden kaçış
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Dondurucu soğukta Rus işgalinden kaçış

Rus işgali sırasında Muş’un Varto ilçesinden kaçan bir aile özelinde yöre halkının yaşadıklarını konu alan ˮMuhacirlerˮ adlı belgeselin çekimleri, Bitlis’te devam ediyor. Prof. Dr. Halil Değertekinʹin aynı adlı eserinden yola çıkılarak kayıt altına alınan belgeselde, Van Devlet Tiyatrosu ile yöre halkı oynuyor.

 

Bitlisʹin Rahva bölgesinde başlayan çekimler, hem kış hem de bahar aylarında olmak üzere iki mevsimlik bölümleri kapsıyor. Konuyla ilgili bilgi veren yönetmen Nurtaç Erimer, Rus işgalinden kaçan bir ailenin dramatik öyküsünü anlattıklarını söyledi.

 

“1915 yılına ait ʹMuhacirlerʹ adlı belgeseli çekiyoruz” diyen yönetmen Erimer, “Rus işgalinden kaçan, Bitlisʹten ve Muşʹun Varto ilçesinden çıkan bir ailenin yaşadıkları yani... Bu yöredeki bir gerçeği anlatmaya çalışıyoruz.

 

Ama dramatik öğeler taşıdığı için oyuncularla çalışıyoruz” bilgisini verdi. Dönem filmi çekmenin zorluklarına da değinen Erimer, “Hem bu hem de diğer taraftan tabiat şartları oldukça zorluyor. Umarım istediğimiz gibi gerçeği yansıtabiliriz” ifadesini kullandı. 100ʹe yakın bir ekiple çalıştıklarını vurgulayan Nurtaç Erimer, “Çoğu arkadaşımız TRTʹden. Dışarıdan da arkadaşlarımız var tabii ki. Yöreden insanlar. Bu yörenin insanları profesyonel figürasyon olmadıkları için onlarla birlikte bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Geniş bir kadroyla çalışıyoruz; zira bu bir dönem filmi olacak” diye konuştu. 

 

KARDA 3 AY YÜRÜMÜŞLER

 

Rus işgali sebebiyle evlerini barklarını terk etmek zorunda kalan insanların yol boyunca yaşadıkları sıkıntıları belgeselle dile getirdiklerini ifade eden yönetmen Nurtaç Erimer, “Bir düşünün. 3 ay karda kışta yürümüşler. Bunun bir de baharı var. İki sefer 1915ʹe ait dramatik unsurlar ve günümüz kısmı var tabii kiˮ şeklinde konuştu.   

 

2020 BAŞINDA EKRANDA OLUR

 

Dramatik bir belgesel çektiklerini belirten Prodüktör Cafer Şanal, “Bitlisʹe kalabalık bir ekiple geldik. Valilik, üniversite, Bitlis halkı ve Türk Kızılayıʹndan çok büyük destek aldık. Bu yılın sonunda ya da 2020 başlarında ekranlarda olacak inşallah” dedi.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Dondurucu, soğukta, Rus, işgalinden, kaçış,
Yorumlar
Haber Yazılımı