Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:16
 
Dolar/TL 4.92ʹyi Test Ederek Rekor Tazeledi
EKONOMİ Haberi
Dolar/TL 4.92ʹyi Test Ederek Rekor Tazeledi

Dolar/TL kuru, Çarşamba günkü işlemlerde yükselişini sürdürerek 4.9253 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Haftaya 4.50 seviyelerinden başlayan dolar/TL, daha sonra geri çekildi, saat 14:58 itibariyle 4.90 sınırında seyrediyor.

 

ABD Dolarıʹnın önemli piyasa paraları karşısındaki yükselişini sürdürmesi gelişen piyasa paraları üzerindeki baskıyı artırıyor. İç tarafta ise erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankasıʹna yönelik faiz artırımı beklentileri kurun yükselişinde etkili oluyor.

 

Türk Lirası yıl başından bu yana yüzde 22.30 düşerek dolar karşısında Bloomberg tarafından takip edilen -yüzde 23.32 ile Arjantinʹin ardından- en fazla düşen ikinci gelişen piyasa parası oldu.

 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada liranın mevcut kayıplarını açıklayan herhangi bir ekonomik veri bulunmadığı belirtilerek, erken seçim öncesi “spekülatif hareketler” işaret edildi.

“TCMB hızlı ve kararlı bir şekilde olağanüstü toplantı açıklamalı”

 

Londraʹda Rabobank gelişen piyasalar Döviz stratejisti Piotr Matys, Merkez Bankasıʹnın son gelişmelere bağlı olarak hızlı ve kararlı bir şekilde olağanüstü toplantıya gidileceğini açıklaması çok önemli.” dedi.
TLʹnin kayıplarını hızlandırmasında Japon yatırımcılar etkili oldu

 

Uzmanlar, Türk Lirasıʹnın Salı günkü kayıplarını artırarak hızlı bir şekilde 4.8203ʹe tırmanmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinde -İşlem bölgesinin New Yorkʹtan Japonyaʹya kayması nedeniyle- Japon yatırımcılardan kaynaklanan satış dalgasının etkili olduğunu belirtiyor.

 

Tokyoʹda Gaitame.com genel müdürü Takuya Kandaʹya göre Türk Lirasıʹnın Salı günkü işlemlerde ilk kez 24 yen seviyesinin altıan gerilemesiyle birlikte Japon traderlar zararı durdurdu.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Dolar/TL, 4.92ʹyi, Test, Ederek, Rekor, Tazeledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı