Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 14:22
 
CHPʹde Milletvekili Aday Listeleri Netleşti
SİYASET Haberi
CHPʹde Milletvekili Aday Listeleri Netleşti

CHPʹde 24 Haziran seçimleri için milletvekili aday seçme süreci sona erdi. Merkez Yönetim Kurulu toplandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu listelere son şekli verdi.

 

 

Kılıçdaroğluʹnun A takımı yani Merkez Yönetim Kuruluʹnun (MYK) tamamı listede kendine yer buldu.

 

 

Kılıçdaroğlu, partisine adaylık başvurusu yapanlarla mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Çetin Osman Budak ve Faik Öztrak ile Parti Sözcüsü Bülent Tezcanʹla bir araya gelerek fikir alışverişi yaptı. 

 

 

MYK toplantısı 2 saat sürdü

 

 

Genel Başkan Yardımcılarının önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra parti genel merkezinde MYK üyelerini topladı.

 

 

Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren toplantıda Kılıçdaroğlu, milletvekili listesini MYK üyeleriyle paylaştı.

 

 

Aday listesi Parti Meclisiʹne sunuldu

 

 

Kılıçdaroğlu, MYK toplantısının ardından Parti Meclisi (PM) üyeleriyle bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren PM toplantısında da milletvekili listesi değerlendirildi. PM üyelerinin itiraz ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, listenin son şeklini PMʹnin onayına sundu. Liste, PM üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Parti Meclisiʹnin onayladığı CHPʹnin 600 kişilik milletvekili aday listesinde önemli değişiklikler var.

 

 

Deniz Baykal Antalya 1. sıra adayı 

 

 

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğluʹnun İzmir 2. bölge 1. sıradan aday oldu.

 

 

Tedavisi devam eden eski Genel Başkan Deniz Baykal ise Antalyaʹdan 1. sıra adayı.

 

 

MİT tırları davasının tutuklu sanığı eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da İstanbul 2. bölge 1. sıradan aday gösterildi.

 

 

Kılıçdaroğluʹnun A takımı listede

 

 

Kılıçdaroğlu, mevcut milletvekillerinin büyük çoğunluğunu listelerde korudu. Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ise üst sıralardan aday gösterildi. 18 kişilik MYK üyelerinin tamamı milletvekili aday listesinde.

 

 

Genel başkan yardımcılarından; Bülent Tezcan, Aydın 1. sıra, Tekin Bingöl, Ankara 1. bölge 1. sıra, Haluk Koç, Ankara 3. bölge 1. sıra, Seyit Torun, Ordu 1. sıra, Veli Ağbaba, Malatya 1. sıra, Muharrem Erkek, Çanakkale 1. sıra, Faik Öztrak, Tekirdağ 1. sıra, Lale Karabıyık, Bursa 1. sıra, Öztürk Yılmaz, Ardahan 1. sıradan aday gösterildi.

 

 

İnceʹnin önerdiği isimler de var

 

 

CHPʹnin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnceʹnin önerdiği bazı isimler de listeye girdi.

 

 

Haluk Pekşen, Şerafettin Turpçu ve Necati Yılmazʹın liste dışı kaldı. İnceʹye yakın isimlerden Tanju Özcan, Boluʹda 1. sıradan, CHPʹnin Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün de Bilecikʹte 1. sıradan tekrar aday gösterildi.

 

 

Listedeki sürpriz ise Abdüllatif Şener. Şenerʹin CHPʹnin Konya adayı oldu.

 

 

İYİ Partiʹye katılan vekiller listede

 

 

Saadet Partisiʹne verilen kontenjan kapsamında bazı yerler boş bırakıldı.

 

 

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da CHPʹnin milletvekili aday listesinde yer aldı.

 

 

Ayrıca, İYİ Partiʹye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekiline aday listesinde yeniden yer verildi.

 

 

Bazı milletvekilleri liste dışı kaldı

 

 

Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz, Hilmi Yarayıcı, Niyazi Nefi Kara, Elif Doğan Türmen ve İlhan Cihaner listede kendilerine yer bulamadı.

 

 

Aday listesinde ismi olmayan diğer isimler ise eski CHP milletvekili Umut Oran, görevinden istifa eden Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Eskişehirʹden milletvekili adaylığı başvurusu yapan gazeteci İrfan Değirmenci.

 

 

PM toplantısında isimler üzerinde tartışmaların yaşandı, eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger bir konuşma yaparak listeye itiraz etti.

 

 

Liste, Yüksek Seçim Kuruluʹna sunulacak

 

 

Aksünger de listede yer bulamayan isimler arasında yer aldı. Açıklanan seçim takvimi doğrultusunda, CHPʹnin milletvekili aday listesi bugün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) sunulacak.

 

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu seçim beyannamesini 24 Mayısʹta açıklayacak . Aday tanıtımı da aynı gün yapılacak. 

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Mayıs itibarıyla seçim meydanlarına inecek.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: CHPʹde, Milletvekili, Aday, Listeleri, Netleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı