Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 16:27
 
BM: Kaşıkçı soruşturmasını Suudilerin yürütmesi yeterli değil
DÜNYA Haberi
BM: Kaşıkçı soruşturmasını Suudilerin yürütmesi yeterli değil

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisiʹnde düzenlenen haftalık olağan basın toplantısında, Suudi gazeteci CeKaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selmanʹı sorumlu tutan tasarının, ABD Senatosunda kabul edilmesine ilişkin AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.

 

ˮ(Cinayetin) Başından bu yana söylediğimiz gibi hala uluslararası soruşturma çağrısında bulunuyoruz.ˮ diyen Shamdasani, Türk ve Suudi makamlarının yürüttüğü soruşturmaya müteşekkir olduklarını belirtti. Shamdasani, bununla birlikte Suudi Arabistanʹın yürüttüğü soruşturmayı yeterli görmediklerine dikkati çekerek, ˮHükümeti eleştiren bir gazetecinin cinayetinin, o hükümetin başka bir ülkedeki konsolosluğunda işlendiği göz önüne alındığında, soruşturmanın Suudi Arabistan tarafından yürütülmesi tek kelimeyle yeterli değildir. Uluslararası bir müdahillik gerekiyor ve biz bunun güçlü şekilde arkasındayız. ˮ ifadelerini kullandı.

 

Kaşıkçı cinayetine ilişkin, Suudi Arabistan makamlarıyla cinayetin ilk gününden itibaren görüştükleri bilgisini paylaşan Shamdasani, başlatılacak bir uluslararası soruşturmanın adresinin de BMʹnin merkezinin bulunduğu New York olduğunu kaydetti.

 

ABD Senatosu da dün Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammedʹi sorumlu tutan ortak karar tasarısını kabul etmişti.

 

Tasarıda, Senatonun Kaşıkçı cinayetinin talimatının Veliaht Prens tarafından verildiğine inandığı belirtilirken, Riyad yönetimine ˮKaşıkçı cinayetine dahli bulunan herkesten hesap sormasıˮ çağrısı yapılmıştı.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: BM:, Kaşıkçı, soruşturmasını, Suudilerin, yürütmesi, yeterli, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı