Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 14:00
 
Başına Minarenin Alemi Düşen Özgürʹe 1 Milyon 858 Bin Lira Tazminat
ENGELSİZ Haberi
Başına Minarenin Alemi Düşen Özgürʹe 1 Milyon 858 Bin Lira Tazminat

İstanbulda gemicilik üzerine üniversitede eğitim gören Özgür Şen, 2003 yılının Şubat ayında İzmire ailesini ziyarete geldi. Şen, babası İbrahim Şen ile birlikte, cuma namazını kılmak için evlerinin yakınlarındaki Yeşilyurt Ulu Camiiye gitti. Namazın ardından camiden çıkışta Özgür Şenin üzerine, minarenin alemi devrildi.

 

 

Alemin başına çarpmasıyla yaralanan Şen, ambulansla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı. Tedavi sürecinde kafatasının bir bölümü alınan Şenin yaşama şansının az olduğu bildirildi. İzmirdeki çeşitli hastanelerde bir dizi tedavi gören Şen, hayatta kaldı, ancak akli melekelerinde büyük oranda kayıp yaşadı. Konuşma yetisini de kaybeden Şen, sadece ʹAllahʹ diyebiliyor.

 

 

1 MİLYON 858 BİN TL TAZMİNAT

 

 

İzmir Adli Tıp Kurumundan yüzde 100 oranında iş ve beden gücü kaybı raporu alınan Şene, engelli aylığı bağlandı. Olaydan sonra aile savcılığa suç duyurusunda bulunsa da bilirkişi raporlarında o gün fırtına olduğunun belirtilmesi nedeniyle ʹdoğal afetʹ yaşandığı yönündeki tespit dikkate alınarak, savcılıkça takipsizlik kararı verildi.

 

 

İtiraz üzerine, 2005 yılının Ocak ayında Karşıyaka 1ʹinci Ağır Ceza Mahkemesi takipsizlik kararını bozdu ve İzmir 7ʹnci Asliye Ceza Mahkemesiʹnde ceza davası açıldı. Sanıklar, Yeşilyurt Ulu Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şevket Say, İzmir Müftülüğü görevlisi Ali Bulut, Fikret Taş ve Şemsettin Yazırlı beraat etti.

 

 

Bu süreçte baba İbrahim Şen, oğlu adına tazminat davası açtı. İzmir 7ʹnci Asliye Hukuk Mahkemesiʹnde görülen davada, 2016 yılının Kasım ayında, Yeşilyurt Ulu Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneğiʹnin 1 milyon 858 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. Ulu Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği kararın temyizi için Yargıtayʹa başvurdu. Yargıtayʹın kararı onaması durumunda, Özgür Şen için ödenmesi gereken tazminatın, yasal faiziyle birlikte 5 milyon TLyi bulacağı belirtildi.

 

 

ʹOĞLUMU YAŞARKEN KAYBETTİMʹ

 

 

Üç kardeşin en küçüğü olan Özgür Şenin bakımını, annesi Binnaz Şen ve ağabeyi Vural Şen üstlendi. Hem kanser hastası eşi İbrahim Şene, hem de oğluna bakan anne Binnaz Şen, ˮParayla pulla işimiz yok. Bizler yaşlı insanlarız, bugün varız, yarın yokuz. Bizlere bir şey olursa, bu çocuğa kim bakacak? Konuşamıyor, doğru dürüst yürüyemiyor, okuyamıyor, yazamıyor. Ben oğlumu yaşarken kaybettimˮ diye konuştu.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Başına, Minarenin, Alemi, Düşen, Özgürʹe, 1, Milyon, 858, Bin, Lira, Tazminat,
Yorumlar
Haber Yazılımı