Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 13:57
 
Amazon Türk Ayakkabısına Talip Oldu
EKONOMİ Haberi
Amazon Türk Ayakkabısına Talip Oldu

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, e-ticaret devi Amazon ile görüştüklerini ve Amazonʹun, Türkiyeʹden ayakkabı satın almak istediğini ifade ederek, ˮBiz de onlara, onların istediği şartları taşıyan 40 üretici firmanın ismini verdik. Bu firmalarla görüşecekler.ˮ dedi.

 

 

Gürsoy, Amazonʹun, ABDʹde en büyük üçüncü ayakkabı satıcısı ve yıllık cirosunun 176 milyar dolar olduğunu belirterek, Türk ayakkabısının, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan Amazonʹda küresel anlamda görücüye çıkacağını söyledi.

 

 

Süleyman Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya ayakkabı ticaretinin 155 milyar dolar olduğunu, Türkiyeʹnin kısa vadede buradan 1 milyar dolarlık pay almayı hedeflediğini kaydetti.

 

 

Türkiyeʹnin geçen yıl 769 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yaptığını belirten Gürsoy, 155 milyar dolarlık pazardan en büyük payı Çinʹin aldığını bildirdi. Gürsoy, geçen yıl Türkiye ayakkabı ihracatının yaklaşık yüzde 80ʹinin Irak, Rusya ve Almanyaʹya yapıldığını söyledi.

 

 

Türkiyeʹnin, üretimi artırmak için endüstriyel üretime ihtiyacı olduğunu dile getiren Gürsoy, ABD ve Almanya gibi büyük ayakkabı tüketicisi ülkeler ve global markaların Çin, Endonezya ve Kamboçya gibi ülkelerde üretim bantları bulunduğunu, her bir tesiste günlük 150 bin çift ayakkabı üretilebildiğini anlattı.

 

 

Türkiyeʹde öyle bir fabrika olmadığını ve bu üretimi yapacak kapasite bulunmadığını ifade eden Gürsoy, endüstriyel üretimi artırmaları halinde ihracat rakamını çok daha yukarıya çekebileceklerini söyledi.

 

 

- ˮBu yıl hedefimiz 1 milyar dolarlık ihracat yapmakˮ

 

 

Süleyman Gürsoy, ˮBu yıl hedefimiz 1 milyar dolarlık ihracat yapmak. Şu anda Türkiyeʹde yıllık üretim 380-400 milyon çift. Bunun 200 milyon çiftini kendimiz tüketiyoruz. Geriye kalan 180 milyon çiftini ihraç ediyoruz.ˮ diye konuştu. Ayakkabıda ihracat kilogram değerin 3,5-4 dolar seviyesinde bulunduğunu, rakamın yüksek olmamasının sebebinin ihracatta terliğin ciddi pay alması olduğunu belirten Gürsoy, ayakkabı ihracatının 2023ʹe kadar en az 3 milyar dolara çıkması gerektiğini kaydetti.

 

 

Emek yoğun olan bu sektörün 280 bine yakın doğrudan çalışanı bulunduğunu, sektörün doğrudan ve dolaylı olarak yarım milyon kişiyi istihdam ettiğini bildiren Gürsoy, sektörün üniversiteye ihtiyacı olduğunu, Yıldız Teknik Üniversitesiʹnde ayakkabı mühendisliği bölümü açmak için girişimde bulunduklarını söyledi.

 

 

- ˮRuslar, Türkiyeʹde ayakkabı almak için üreticileri adeta kapı kapı geziyorˮ TASD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, bu yılın ilk 4 ayında ayakkabı ihracatının 2017ʹnin aynı dönemine göre yüzde 24,9 artarak 368 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Söz konusu dönemde Rusyaʹya yapılan ayakkabı ihracatının 22 milyon 326 bin dolardan 59 milyon 750 bin dolara yükseldiğini belirten Gürsoy, ilk 4 ayda Rusyaʹya ihracatın yüzde 167 artış kaydettiğini, bu dönemde toplam ayakkabı ihracatından Rusyaʹnın yüzde 16,2 pay aldığını söyledi.

 

 

Gürsoy, ˮRuslar, şu anda Türkiyeʹde ayakkabı almak için üreticileri adeta kapı kapı geziyorlar. Ruslardan çok ciddi ayakkabı talebi var.ˮ dedi.

 

 

Yılın ilk 4 ayında 2017ʹnin aynı dönemine göre Irakʹa yüzde 6,3 düşüşle 32 milyon 543 bin dolarlık, Almanyaʹya yüzde 63,6ʹlık artışla 30 milyon 309 bin dolarlık, Romanyaʹya yüzde 18ʹlik artışla 12 milyon 609 bin dolarlık ve Suudi Arabistanʹa yüzde 12,5ʹlik düşüşle 12 milyon 492 bin dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığını belirten Gürsoy, söz konusu ülkeleri İtalya, Bulgaristan, Cezayir, İspanya ve İngiltereʹnin izlediğini bildirdi.

 

 

- ˮTürk ayakkabısına ciddi ilgi varˮ

 

 

Süleyman Gürsoy, ayakkabı ihracatını artırmak ve Türk ayakkabısını tanıtmak için TASDʹın yaptığı çalışmalara değinirken, şunları kaydetti:

 

 

ˮMesela, Rusyaʹnın önde gelen bir ayakkabı markası ile görüştük, yıllık 10 milyon çift ayakkabı almak istiyor. Decathlon ile görüştük ve 17-18 firmamızı onlarla görüştürdük. TASD olarak Amazon ile görüştük. Amazon, Türkiyeʹye giriş hazırlığında... Görüşmede kendilerine neden Türkiyeʹye girmek istediklerini sordum. Kendileri, ʹgelecek 25 yılın Türkiyeʹnin yılı olacağını, Avrupalı gibi yaşayan Türklere Orta Doğuʹnun gıpta ile baktığını, burasının özellikle Körfez ve Orta Doğuʹdan çok ciddi turist alacağınıʹ söyledi. Amazon, Türkiyeʹden ayakkabı satın almak istiyor. Biz de onlara, onların istediği şartları taşıyan 40 üretici firmanın ismini verdik. Bu firmalarla görüşecekler. Amazon, ABDʹde en büyük üçüncü ayakkabı satıcısı. Şirketin yıllık cirosu 176 milyar dolar. Yani Türk ayakkabısı, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan Amazonʹda küresel anlamda görücüye çıkacak. Türk ayakkabısına ciddi ilgi var.ˮ

 

 

AA
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: Amazon, Türk, Ayakkabısına, Talip, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı