Şanlıurfanın En Büyük Haber Portalı UA-102853200-1
Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:00
 
ABDʹden Kuzey Kore Liderine Uyarı: Trumpʹı Oyalamaya Kalkma
DÜNYA Haberi
ABDʹden Kuzey Kore Liderine Uyarı: Trumpʹı Oyalamaya Kalkma

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore lideri Kim Jongʹunʹa gelecek ay yapılması planlanan zirve gerçekleştiği takdirde Başkan Donald Trumpʹı ʹoyalamamasıʹ uyarısında bulundu.

 

Pence Fox News kanalına verdiği röportajda bunun ʹbüyük bir hata olacağınıʹ söyledi. Pence, ilerleme kaydedilemediği takdirde Trumpʹın zirveyi terk edeceği konusunda hiçbir şüphesi olmadığnıı da vurguladı.

 

Mike Pence ayrıca, ˮTrumpʹın işin halkla ilişkiler yanını düşeneceğini sanmıyorum, Başkan barışı düşünüyorˮ dedi. Kuzey Kore, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Boltonʹın sözlerinin ardından zirveden çekilme tehdidinde bulunmuştu. Bolton Kuzey Koreʹnin nükleer silahlardan arındırılmasında ʹLibya modelininʹ kullanılabileceğini söyleyince, Kuzey Kore yönetimi sert tepki göstermişti.

 

Eski Libya lideri Muammer Kaddafi 2003ʹte nükleer programından vazgeçmesi karşılığında, ambargoların kaldırılması için Batılı güçlerle uzlaşmış ve sekiz yıl sonra Batı destekli isyancı güçler tarafından öldürülmüştü. Bu arada Güney Kore lideri Moon Jae-in de Trump ile bugün Washingtonʹda planlanan zirvenin ele alınacağı bir görüşme yapacak.

 

New York Times gazetesi Pazar günkü sayısında Trumpʹın yardımcıları ve danışmanlarına zirveye katılıp katılmamayı sorduğunu yazmıştı.
Kaynak: Editör: ...
Etiketler: ABDʹden, Kuzey, Kore, Liderine, Uyarı:, Trumpʹı, Oyalamaya, Kalkma,
Yorumlar
Haber Yazılımı